
Біткоїн та навколишнє середовище: вплив, виклики та еко-місії майнінгу
14
Чи є біткоїн шкідливим для навколишнього середовища, чи ні? Думки різняться, але істина є єдиною.
Рівень енергоспоживання при видобутку біткоїна порівнянний з рівнем споживання енергії деяких країн. Ця заява часто згадується як один із головних недоліків біткоїна, оскільки споживання негативно впливає на довкілля. Проте прихильники біткоїна стверджують, що ситуація не така вже й проста, і в деяких аспектах біткоїн є екологічно чистими технологіями. Як це можливо і хто правий?
Доказ роботи
Мережа біткоїна захищена від спам-атак механізмом, відомим як `доказ роботи`. Перший варіант цього алгоритму був створений Сінтією Дворк і Моні Наором у 1993 році, задовго до появи біткоїна. Суть цього механізму полягає у вимозі виконувати обчислення (робити `роботу`), щоб отримати дозвіл на здійснення транзакції (спочатку — для надсилання електронного листа).
Валідизація транзакцій вимагає виконання обчислень для відфільтровування зловмисників. Мережа винагороджує їх біткоїнами, які не були в обігу, щоб заохотити валідаторів. Саме так `видобуваються` біткоїни; саме тому процес валідації називається `майнінгом`.
На початкових етапах біткоїна майнінг не вимагав великих зусиль. Кожен міг видобувати його на звичайному ПК. Проте, з ростом попиту на біткоїн, складність майнінгу зросла, вимірюючи все більше і більше енергії для виконання математичних задач.
На сьогоднішній день майнінгові операції мають промислові масштаби. Майнінг-ферм займають великі приміщення пристроїв, створених виключно для розв’язання біткоїн-пазлів на максимально можливій швидкості (щоб вирішити задачу до інших майнерів і отримати винагороду). Станом на 2018 рік, енергоспоживання мережі біткоїна досягло рівня, порівнянного з Нігерією та Данією.
Вплив біткоїна на навколишнє середовище
Операції з видобутку біткоїна впливають на навколишнє середовище в чотирьох основних напрямках:
- Майнінг має вуглецевий слід
- Майнінг споживає багато води
- Майнінг споживає багато електрики
- Майнінг створює електронні відходи
Виходячи з усіх цих показників, біткоїн має серйозний вплив на навколишнє середовище. Ці метрики вказують на те, що біткоїн споживає стільки ж електрики і води та залишає стільки ж шкідливих відходів, як деякі країни.
Хоча може бути важко сприйняти, що це означає, коли ви читаєте, що біткоїн споживає стільки ж енергії, як Польща, ви можете зосередитися і побачити еквіваленти впливу кожної транзакції біткоїна. Це малює набагато яскравішу картину. Згідно з Digiconomist, одна транзакція біткоїна споживає понад 1,100 кВт/год (стільки ж, скільки середній американський будинок за 38 днів), споживає 17,500 літрів прісної води (стільки ж, скільки в басейні на задньому дворі), створює понад 280 грамів електронних відходів (більше ніж 1.5 iPhone 12), а викиди вуглецю складають 620 кг CO2 (стільки ж, скільки 1.3 мільйона транзакцій VISA або перегляду 11.7 років відео на YouTube).
Statista надає подібні оцінки. Більше того, видобуток золота є менш шкідливим для довкілля, ніж видобуток BTC, якщо порівнювати кількість BTC та золота з однаковою вартістю, вираженою в доларах США. Хоча немає точних даних, пов`язаних із цими оцінками, статті виглядають на основі даних, оприлюднених у 2023 році або раніше.
Tesla вказала на вплив на навколишнє середовище як на причину припинення підтримки платежів біткоїном у 2021 році, незабаром після запуску цієї функції. Ethereum перейшов з доказу роботи на більш екологічний алгоритм доказу частки у 2022 році.
Дослідження 2024 року показують, що нещодавно видобуток біткоїна відіграв позитивну роль у зменшенні викидів CO2, ставши прямою протилежністю з точки зору впливу на навколишнє середовище.
Хоча деякі компанії вже заявляють, що вони є вуглецево-нейтральними операціями з видобутку біткоїна, більшість підприємств лише визнає зменшення споживання енергії. Оскільки жодна установа, що досліджує вплив біткоїна на навколишнє середовище, не має всієї інформації про операції з видобутку, ми не маємо всіх даних щодо викидів CO2, пов`язаних із видобутком. Ми не можемо стверджувати, на скільки рівень забруднення зменшився в останні кілька років.
Втім, учасники галузі постійно шукають способи зробити майнінг біткоїна більш екологічним або навіть зменшити викиди CO2, щоб майнінг мав негативний вуглецевий слід. Згідно з останнім звітом MiCA Crypto Alliance, 70% мережі біткоїна буде живитися від сталих джерел енергії до 2030 року. Підсумовуючи це, можна стверджувати, що деякі операції з видобутку є еко-дружніми, в той час як інші — ні. Однак екологічна тенденція зростає.

Galaxy Digital: Перспективи зростання на фоні позитивної регуляції та попиту на центри обробки даних ШІ
Galaxy Digital отримала рейтинг купити від Jefferies завдяки ухваленню GENIUS Act та потенціалу ШІ. Акції зросли на 6%, що свідчить про позитивний регуляторний фон. 🚀💹✨

Третя світова війна: Загроза для інфраструктури майнінгу Біткоїн в Європі
Третя світова війна може загрожувати майнінгу Біткоїн в Європі, адже основні хешрейти зосереджені у вразливих країнах. Різке зростання рахунків за енергію ймовірне, якщо інфраструктура зазнає атак. ⚠️💥📉

Комісії за транзакції Bitcoin знизилися на 90%: нові можливості та виклики для мережі
Мінімальні комісії за транзакції Bitcoin знизилися на 90%, що викликане зменшенням попиту. Це спонукає майнерів знижувати ставки, водночас обговорюються нові можливості використання Bitcoin. 💰📉🔗

Зниження комісій за транзакції у Біткоїні: можливості та виклики для користувачів
Зниження комісій за транзакції Біткоїна на 90% викликало неоднозначні реакції. Деякі вважають це позитивним зміною для користувачів, інші – певним сигналом зниження активності в мережі. 💰🔄