«Шукаючи нову глобальну валюту: від іспанського долара до біткоїна»

«Шукаючи нову глобальну валюту: від іспанського долара до біткоїна»

4

Стурбований світ може незабаром шукати свою наступну «глобальну валюту». Цей текст є фрагментом з інформаційного бюлетеня The Breakdown. Щоб прочитати повні видання, підпишіться. «Довіра є однією з найбільших економічних сил на Землі». — Чарлі Мангер

Яку валюту отримає довіру світ в наступний раз?

Іспанський долар (також відомий як «вісімки» або «іспанський песо») був першою глобальною валютою.

З XVI по XIX століття срібні монети, викарбувані іспанським урядом, курсували на всіх шести населених континентах світу, і були законним платіжним засобом на п’яти з них (частини Європи, Африки, Азії та обидві Америки).

В багатьох з тих місць їх настільки охоче приймали, що ви навіть могли розрізати їх на половини, чверті або вісімки та використовувати ці частини як здачу (звідси й назва «вісімки» для цілісної монети).

Іспанський долар не був повноцінною глобальною резервною валютою, але це лише тому, що центральні банки ще не тримали резерви.

Однак він слугував засобом збереження вартості для приватних заощаджувачів по всьому світу — і це робить нинішній американський долар інституціоналізованим, фіатним наступником іспанського долара.

Обидві глобальні валюти виконували одну й ту ж функцію: зменшувати тертя в міжнародній торгівлі, надаючи майже універсальний засіб обміну, одиницю обліку та засіб збереження вартості.

Сьогоднішня глобальна резервна валюта вшановує свого попередника як в назві, так і в символі — символ долара «$» вважається еволюцією знака для іспанської валюти (з тієї ж причини символ долара називають також «знаком песо»).

Однак борг йде глибше.

Перший американський долар, закріплений як основна одиниця валюти Сполучених Штатів у 1792 році, був срібною монетою, спеціально розробленою з приблизно таким же металічним вмістом, як іспанський долар: близько 24 грамів чистого срібла (плюс близько двох грамів міді, щоб зробити його більш міцним).

Однак уряд США не карбував їх достатню кількість, щоб задовольнити попит, тому іспанські долари продовжували широко курсувати поряд з американськими доларами — обидва долари вважалися взаємозамінними в повсякденних транзакціях протягом багатьох років, причому іспанський долар навіть залишався законною валютою в США до 1857 року.

Це було цілком природно, оскільки обидва долари мали один і той же металічний вміст.

Але урок іспанського долара в тому, що справа була не лише в металі.

Насправді, іспанський долар став першою світовою валютою, тому що люди довіряли його емітенту.

Десятки країн карбували срібні монети в XVII столітті, але іспанський долар знайшов прихильність, оскільки він походив від високо стандартизованих королівських монетних дворів в іспанських колоніях — і тому, що він був підтриманий потужною імперією, яка контролювала якість і цінувала цілісність своїх грошей.

Люди не зважували кожний іспанський долар, який вони отримували, наприклад, або не перевіряли його чистоту — якщо він походив з іспанського монетного двору, вони довіряли, що він мав як кількість, так і якість срібла, про яку заявляв іспанський уряд.

Однак після здобуття незалежності країнами Латинської Америки Іспанія втратила контроль над срібними копальнями та найближчими виробництвами, які постачали світ іспанською валютою.

Нові незалежні країни Латинської Америки продовжували карбувати практично ідентичні срібні долари — але політична нестабільність призвела до непослідовного карбування, свідомої знецінення та навіть підробки на погано контрольованих провінційних монетних дворах.

Частково внаслідок цього, торговці та банки по всьому світу почали надавати перевагу валюті від більш надійних емітентів, таких як Великобританія та США — не тому, що в них було більше срібла, а тому, що в них було більше довіри.

В цьому є урок.

Британський фунт стерлінгів став наступною глобальною валютою, підтримуваною його конвертованістю в золото, а також довірою до британських установ — ви не могли переплавити фунтову купюру, але люди довіряли Банку Англії, що обмінює її на близько 7,3 грамів золота за запитом.

Але глобальні валюти почали оцінюватися більше ніж за їх метал — довіра до кредиту уряду, стабільності центрального банку та ліквідності фінансових ринків швидко стала однаково важливою.

У XIX столітті британський фунт стерлінгів — підтримуваний золотом, розумним британським управлінням і розвиненою банківською системою Лондона — обійшов іспанський долар як вживану валюту для крупномасштабного фінансування та резервів.

Наступна глобальна валюта, звичайно, повністю відмовилась від металічного підкріплення: американський долар підтримується лише нашою вірою в Федеральну резервну систему, уряд США та фінансові ринки США.

Але, можливо, не на довго.

США все ще мають найбільшу в світі економіку, найглибші фінансові ринки і найсильніші права власності — але непередбачувана політика уряду і запальні висловлювання змушують людей сумніватися в тому, наскільки вони повинні довіряти американському долару.

Так гарно, що багато хто переосмислює, де розмістити свою довіру далі.

Кен Рогофф вважає, що це може бути китайський юань.

«Є багато країн», — сказав він у подкасті Monetary Matters, які «не довіряють США. Вони просто намагатимуться мати справу з Китаєм. Вони розуміють бізнес Китаю, знають, що хоче Китай ... Вони б воліли, щоб Китай володів [їх інформацією], ніж Дональд Трамп.»

Наслідок, говорить він, може бути в тому, що ви незабаром опинитеся в «якомусь африканському місті», що раніше любило американські долари, і «ви дістанете свої долари, а вони скажуть: «Що це? Де юані?»

Це буде досить суттєва зміна.

Інші вважають, що зміна буде ще більшою — що наступна глобальна валюта взагалі не буде випускатися урядом: біткоїн — це «бездовірлива» форма грошей, яка, на думку багатьох, перевершить проблеми з довірою, які вплинули на іспанський долар і британський фунт, а тепер хвилюють американський долар.

Це могло б стати природною еволюцією: Іспанія була довірена карбувати срібні гроші > США довіряли емітувати фіатні гроші > біткоїн буде довірятися для створення магічних інтернет-грошей.

Але його все ще потрібно буде довіряти, адже «додатки блокчейн ніколи не є повністю бездовірливими», як одного разу зазначив Віталік у блозі.

VanEck запускає фонд на базі Avalanche у червні: нові перспективи для альткоїнів!
VanEck запускає фонд на базі Avalanche у червні: нові перспективи для альткоїнів!
VanEck анонсує запуск фонду на базі Avalanche у червні, орієнтуючи інвестиції на довгострокову перспективу у ігри, фінансові послуги та штучний інтелект. 🚀💰✨
Переглянути
Можливе придбання Circle Coinbase: нові горизонти для стейблкоїнів у криптоіндустрії.
Можливе придбання Circle Coinbase: нові горизонти для стейблкоїнів у криптоіндустрії.
Coinbase веде переговори про покупку Circle, емітента стейблкоіну USDC, на фоні його IPO. Угода може суттєво змінити ринок. 🤑💼🔄💰🤔
Переглянути
Крипторинки на підйомі: біткоїн перевищив $106,000, акції Coinbase зросли, а компанії нарощують біткоїн-стек.
Крипторинки на підйомі: біткоїн перевищив $106,000, акції Coinbase зросли, а компанії нарощують біткоїн-стек.
Біткоїн досяг $106,000, відкриваючи нові можливості для криптовалют на фондових ринках. ✅ 🌟 Злиття, IPO та акції Coinbase зростають, попри виклики. Сігел прогнозує подальший ріст! 📈💰
Переглянути
KULR Technology Group інвестує $9 млн у біткоїни для корпоративного резерву
KULR Technology Group інвестує $9 млн у біткоїни для корпоративного резерву
KULR Technology Group купила $9 млн у біткоїнах, підвищивши свої резерви до $85 млн. Зростання інтересу до криптовалют триває на фоні підтримки Трампа. 🚀💰📈🌐
Переглянути