
Токенізація: революція в управлінні активами та їх доступність через блокчейн
4
Що таке токенізація?
Традиційне управління активами є трудомістким процесом. Він часто потребує участі численних посередників, включаючи різні державні органи та регулятори.
Активи, такі як акції, облігації, нерухомість або навіть земля, можуть бути дуже дорогими та вимагати багато часу для управління, що робить їх недоступними для переважної більшості людей у світі.
Крім того, традиційне управління активами зазвичай включає складні юридичні угоди та велику кількість документів, що ускладнює відстеження та передачу прав власності. Це повільна і громіздка система, яка часто не має достатньої прозорості для запобігання шахрайству та іншим формам корупції.
Токенізація, хоча й не без своїх недоліків та регуляторних перешкод, пропонує радикально новий підхід до управління активами — переосмислення можливого в фінансовому та технологічному світі. Ми досліджуємо цю нову ідею нижче.
Що таке токен?
Простими словами: “Токен – це щось, що представляє щось інше, і може бути представлене в будь-якій формі,” за словами Джозефа Любіна, співзасновника Ethereum та засновника блокчейн-студії ConsenSys. “Це може бути шматок паперу. Це може бути ідея. Це символ, що представляє щось,” - сказав він. “Ваше водійське посвідчення, наприклад, є токеном, який індексується в книгозапису, що підтримується державою.”
Ви можете вважати токен, заснований на блокчейні, як вид цифрового чека на частину активу. Але на відміну від старих чеків, ці токени незмінно реєструються на перевіряємому блокчейні.
Чи знали ви?
Технологія блокчейн і токени мають своє походження в криптовалютах, таких як Bitcoin.
У 2009 році Bitcoin впровадив систему рівноправного обміну цінностями через Інтернет. Блокчейн Bitcoin робить можливими транзакції у децентралізований, `достовірний` та незмінний спосіб, уникнувши так званої проблеми подвійного витрату, запобігаючи фальсифікації транзакцій та їх цифровому дублюванню.
Ця інновація спонукала підприємців уявити нові способи застосування базової технології Bitcoin. У 2015 році Ethereum представив світ фінансових технологій програмований блокчейн — прорив, що став можливим завдяки технології смарт-контрактів Ethereum.
Ethereum взяв ту ж технологію, на якій побудовано Bitcoin, і зробив її застосованою не лише для криптовалют та зберігання вартості.
Невдовзі тисячі токенів були розроблені в мережі Ethereum, кожен з яких має свої власні унікальні характеристики та переваги. На відміну від криптовалют, токени мають різноманітні потенційні сфери застосування — від управління нерухомістю, акціями та договорами до підтримки децентралізованих програм та ігор.
Сфери застосування токенів
Зазвичай існує два типи токенів:утилітарні токени тацінні папери токени.
- Утилітарні токени — це цифрові активи, які надають своїм власникам доступ до продуктів або послуг, вироблених компанією. Як випливає з назви, ці токени призначені для використання, а не для зберігання чи торгівлі. Наприклад, утилітарний токен може надати доступ до майбутньої послуги, такої як оренда обчислювальної потужності, участь у ставці на спортивну подію чи голосування.
- Цінні папери токени, з іншого боку, є цифровими активами, які представляють собою інвестицію певного роду, таку як частка в компанії, право голосу в тому, як компанія працює, одиницю вартості або деяке поєднання трьох. Ці токени також можуть представляти частини реальних активів, таких як золото, класичні автомобілі або роялті від вашої улюбленої пісні.
Як такі, токени цінних паперів повинні відповідати існуючим регуляторним вимогам, які регулюють традиційні цінні папери, такі як акції. В результаті розвинулася ціла індустрія для допомоги підприємцям у токенізації відповідати нормативним вимогам.
Securitize, крипто-стартап, що підтримується провідною американською криптовалютною біржею Coinbase, є однією з компаній, яка спеціалізується на випуску та управлінні цифровими цінними паперами, з чіткою метою допомогти емітентам токенів залишатися у межах законодавства.
Окрім утилітарних та цінних паперів токенів, також існують спеціальні незамінні токени, відомі як NFTs. Ці токени представляють унікальні цифрові предмети, починаючи з колекцій профільних картинок, таких як CryptoPunks та Bored Ape Yacht Club, до окремих творів мистецтва, які були продані за десятки мільйонів доларів.
Токенізувати чи не токенізувати...
Обіцянка токенізації полягає в її потенціалі демократизувати доступ до цифрових активів, а також у можливості забезпечити підзвітність, безпеку та походження цих активів.
“Створення токенів, які представляють реальні активи, які можна торгувати і які забезпечують підзвітність, є надзвичайно корисним,” - сказав Пол Сноу, засновник і генеральний директор Factom, в інтерв’ю Decrypt.
Люди вважають, що володіють акціями, але насправді вони не мають; вони мають чек на акції, і це свого роду процес `довірся нам`.
Система на основі блокчейну усуває потребу довіряти посереднику. Але це також забезпечує кращий рівень обліку, пояснив Сноу, що може бути особливо вигідним для підприємств, що займаються запобіганням шахрайству.
Хоча це в ідеальному світі.
У кінці червня 2025 року популярний торгівельний додаток Robinhood оголосив, що більше 200 акцій будуть токенізовані та доступні для торгівлі на мережі Ethereum layer-2 Arbitrum для європейських клієнтів. Дві з цих акцій включають OpenAI та SpaceX — приватні компанії, які, за словами Robinhood, забезпечують “опосередковане клінічне доступу до приватних ринків.” OpenAI не погодилася і випустила публічну заяву, в якій зазначила, що не схвалює цю пропозицію.
Незважаючи на критику, Володимир Тенев, співзасновник і генеральний директор Robinhood, у липневому інтерв’ю 2025 року з Bloomberg сказав, що списки приватних компаній на цьому не закінчаться.
“Ми хочемо мати тисячі приватних компаній на платформі, доступних для роздрібних інвесторів,” - сказав Тенев Bloomberg. “І, насправді, від моменту нашого оголошення, я отримав безліч запитань від приватних компаній, які насправді хочуть мати доступ до роздрібних інвестицій, щоб їхні акції були токенізовані, щоб бути частиною цієї революції.”
Курт Уоткінс, засновник компанії Watkins Legal в США, сказав Decrypt, що ця пропозиція, ймовірно, є “комерційно непрактичною” в США через її відсутність прозорості та юридичну неясність.
Регулятори по всьому світу, а особливо в США, тепер дуже уважно стежать за криптовалютною індустрією, зосереджуючи увагу на тому, як токени купуються, продаються та розподіляються досі.
І правила щодо продажу, розподілу та управління токенізованими активами варіюються з країни в країну, крипто-стартапи, які прагнуть створити глобальні системи без кордонів, тепер повинні враховувати регуляторні та комплаєнс-міри в кожній юрисдикції, в якій вони планують вести бізнес.
Це також стало трудомістким і дорогим процесом, особливо в США, багато компаній на основі токенів вибирають замість цього перенести свої фірми за кордон, де правила менш суворі.
Однак регулятори США показали недавні ознаки зацікавленості у токенізованих активах, а підприємці-блокчейн продовжують розробляти інноваційні способи використання токенізації, а також рішення для покращення масштабованості їхніх відповідних мереж.
Майбутнє
Токенізація обіцяє світ, де практично будь-який актив або послуга можуть бути представлені та збережені на блокчейні. Теоретично можливості безмежні. Але, як і в перші дні Інтернету, ми лише починаємо розуміти, які ідеї найкраще підходять для цієї технології.
Це ще рано, але перехід до токенізованого світу може змінити наші уявлення про все, що має справжню цінність.
Ця стаття була опублікована в липні 2023 року та оновлена в липні 2025 року.

Status запускає першу нативну безгазову мережу Layer 2 для DeFi та ігор на основі Consensys’ Linea zkEVM.
Status (SNT) запустив нативну газову мережу Layer 2 на тестовій мережі, що усуває збори та впроваджує дохід для спільноти. Очікується запуск основної мережі у 2026! 🚀💰🔗

Akave запускає децентралізовану платформу зберігання даних Akave Cloud на базі Avalanche Layer-1 для штучного інтелекту та SaaS-додатків
Akave запускає перший децентралізований шар зберігання Akave Cloud на базі Avalanche L1. Платформа забезпечує зашифроване зберігання для AI, DePIN і SaaS-додатків 🌐🔐. Інтеграція зі Snowflake відкриває нові возможності для аналітики 🚀.

NRW BANK випустив облігації на 100 мільйонів євро на блокчейні Polygon
NRW BANK випустив облігації на €100 млн на блокчейні Polygon, ставши піонером цифрових цінних паперів у Європі. 🚀💰 Технології DLT змінюють фінанси! 📈🌍

Австралія запускає амбіційну ініціативу токенізації для зміцнення фінансового контролю через цифрові валюти центрального банку та стейблкойни.
Австралія тестує токенізацію активів, обєднавши банки та фінансові технології для підвищення контролю. Пілотний проект ставить питання про централізацію в крипто-світі. 🔍💰💡