- Головна
- /
- Біткоін
- /
- Вплив криптовалютних деривативів на ринок: нові перспективи та виклики для біткоїна

Вплив криптовалютних деривативів на ринок: нові перспективи та виклики для біткоїна
9
Професор Коїн: Як криптовалютні деривативи вплинули на цифрові ринки
Професор Андрій Уркхарт є професором фінансів та фінансових технологій, а також головою кафедри фінансів Бєрмінгемської бізнес-школи (BBS).
Це шоста частина колонки професора Коїна, в якій я приношу важливі інсайти з опублікованої академічної літератури про криптовалюти для читачів Decrypt. У цій статті ми дослідимо криптовалютні деривативи.
Біткоїн пройшов шлях від невідомого цифрового активу, який торгували ентузіасти блокчейну, до одного з найпопулярніших і впізнаваних активів у світі, що став предметом обговорення під час перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США та його подальшої політики.
Цей актив, разом з іншими криптовалютами, став все більш «фінансовим», оскільки його все більше приймають у фінансовій системі та торгують дедалі більше інституційних інвесторів.
Це стало можливим завдяки впровадженню та успіху ф`ючерсів на біткоїн, опціонів, ф`ючерсних ETF та спотових ETF на біткоїн, які дозволяють інвесторам отримувати доступ до біткоїну без необхідності утримувати BTC самостійно. Ці деривативи також дозволяють хеджування та більш складну торгівлю цифровими активами. Але який вплив ці деривативи мали на цифрові ринки? Де відбувається цінове відкриття?
Одне з важливих питань, пов`язаних з впровадженням ринків деривативів, полягає в тому, де відбувається цінове відкриття—в ринках деривативів чи на спотовому ринку?
Фассас та ін. (2020) показують, що після впровадження ринків ф`ючерсів на біткоїн на CME та CBOE ф`ючерсний ринок відіграє більш важливу роль в інтеграції нової інформації про ціну біткоїну, ніж спотова ціна. Отже, цінове відкриття тепер відбувається на ринках деривативів.
А що щодо нерегульованих ринків деривативів? Олександр та ін. (2020) досліджують провідну нерегульовану біржу біткоїн-деривативів, BitMEX, і показують, що їхні ціни деривативів випереджають основні спотові біржі біткоїнів. Далі, деривативи BitMEX є інформаційно більш ефективними, ніж спотові ціни, і служать ефективними хеджами проти волатильності спотових цін.
У подальших дослідженнях Олександр та Хек (2020) демонструють, що безстрокові свопи та ф`ючерси, що торгуються на нерегульованих біржах, таких як Huobi, OKEx та BitMEX, є лідерами цін, а ціни на регульованих ринках деривативів (CME) реагують на зміни цін нерегульованих бірж, а не випереджають їх.
Проте нещодавні роботи Фріно та ін. (2025) стверджують, що ф`ючерсний ринок зазвичай веде спотові ринки, хоча це лідерство в цінах показує добові коливання.
Вплив біткоїн-деривативів
Окрім ведення цін, який ефект деривативи мали на ринок біткоїна загалом? Джалан та ін. (2021) документують чіткий спад цін на біткоїн після їх впровадження, але зростаючий вплив волатильності, показуючи таким чином негативний вплив вводу ф`ючерсних контрактів.
Проте нещодавні дослідження Конлона та ін. (2024) документують, що обсяги торгівлі ф`ючерсами CME не є джерелом системного ризику, і що більшість ризиків походить зі спотового ринку біткоїна.
Як спотові ETF на біткоїн вплинули на ринки
Однак найгучнішою новиною в останній час було впровадження спотових ETF на біткоїн у січні 2024 року і те, як це вплинуло на ринки. Наголошується на позитивному впливу їх впровадження не лише на ринки біткоїна, але й на інші криптовалюти, так як ціни зросли, а волатильність зменшилась, підтримуючи гіпотезу стабілізації (Бабалос та ін., 2025).
Дуже детальне дослідження Хорнбека та Уейлі (2025) показує, що надходження до спотових ETF перевищили 75 мільярдів доларів, а їхні показники у порівнянні з ф`ючерсами на біткоїн та ETF на основі ф`ючерсів були надзвичайними. Проте, дослідження окреслює досить різкі відмінності між затвердженими ETF у термінах управлінських зборів, показників відстеження, складу та волатильності.
Більше аналізу з`явиться з часом щодо впливу впровадження спотових ETF на ринок криптовалют. Враховуючи події останніх 16 місяців та величезні надходження до всіх криптовалютних деривативів, вони пропонують можливість отримати доступ до криптовалют, а також можливості хеджування, не несучи витрати та клопоту володіння активами.
Оскільки дедалі більше деривативів стає доступними, все більше інституційних інвесторів та трейдерів увійдуть на ринок—і чи буде це корисним для ринку криптовалют ще належить побачити.
Для отримання додаткової інформації дивіться:
- Олександр, К., Чой, Д., Парк, Х., Сон, С. (2020). Деривативи біткоїна BitMEX: Цінове відкриття, інформаційна ефективність та ефективність хеджування. Journal of Futures Markets, 40, 23-43.
- Олександр, К., Хек, Д. Ф. (2020). Цінове відкриття в біткоїні: Вплив нерегульованих ринків. Journal of Financial Stability, 50, 100776.
- Бабалос, В., Бурі, Е., Гупта, Р. (2025). Чи впливає впровадження спотових ETF на біткоїн на спотові доходи та волатильність основних криптовалют? The Quarterly Review of Economics and Finance, 102, 102006.
- Конлон, Т., Корбет, С., МакГі, Р. (2024). Взаємозв`язок обсягу та волатильності біткоїна: Високочастотний аналіз ф`ючерсів та спотових бірж. International Review of Financial Analysis, 91, 103013.
- Фассас, А. П., Пападамоу, С., Коуліс, А. (2020). Цінове відкриття в ф`ючерсах на біткоїн. Research in International Business and Finance, 52, 10116.
- Фріно, А., Гаудіосі, Р., Уебб, Р. І., Чжо, Ч. І. (2025). Цінове відкриття: Спот чи ф`ючерси на біткоїн? Жюрі досі обирає. Journal of Futures Markets, 45, 269-288.
- Джалан, А., Матковський, Р., Уркхарт, А. (2021). Який вплив мали ф`ючерси на біткоїн на спотовий ринок біткоїна? European Journal of Finance, 27, 1251-1281.
- Хорнбек, А., Уейлі, Р. (2025) Спотові ETF на біткоїн: Зусилля варто було. Financial Analysts Journal, 81(2), 1-12.

Різка корекція Bitcoin: аналітики прогнозують помірне зростання в майбутньому
Bitcoin відзначив новий рекорд у $112,000, але пережив корекцію на 28.2%. NYDIG вважає, що цикли зростання менше волатильні, і потенціал зростання залишається суттєвим. 📈🚀💰

Мер Нью-Йорка Ерік Адамс пропонує скасування BitLicense та запровадження нових BitBond для залучення криптовалютних компаній до міста.
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс пропонує скасувати BitLicense та ввести BitBond, щоб залучити крипто-компанії назад у місто. 🏙️💰 Він обіцяє безпечні регуляції та вигідні умови для жителів. 📈✨

Віцепрезидент США Дж.Д. Ванс підтримує біткоїн і критикує регуляторів на конференції Bitcoin 2025
Віцепрезидент США Дж.Д. Ванс на конференції Bitcoin 2025 підтримав біткоїн як стратегічний актив, критикуючи попередні регуляції. Сподівається, що 100 млн американців будуть володіти біткоїнами. 💰📈🇺🇸✨

Віце-президент США Джейді Венс про Біткойн: Дружня політика і критика регуляторів
Віце-президент Джейді Венс на конференції Bitcoin 2025 підтримав криптовалюти, зокрема Біткойн, та критикував попередні регуляції. Він пророкує зростання популярності Біткойна в Америці. 💰🇺🇸🚀