- Головна
- /
- Інше
- /
- Криптовалюта і кіберпанки: 32 роки впливу криптографії на приватність і свободу особи

Криптовалюта і кіберпанки: 32 роки впливу криптографії на приватність і свободу особи
6
Криптовалюта у 1993 році: обкладинка WIRED про кіберпанків відзначає 32 роки
Цей текст є уривком з новинного бюлетеня Supply Shock. Щоб прочитати повні випуски, підписуйтеся.
Тридцять два роки тому, цього тижня, у травні 1993 року, WIRED випустив свій другий друкований номер, на обкладинці якого зображені три легендарні кіберпанки: Тім Мей, Ерік Х’юз і Джон Ґілмор.
Стаття Стівена Леві «Крипто-бунтарі» добре документує становлення руху кіберпанків, який почався майже за два десятиліття до цього, у 1975 році, коли Вітфілд Діффі очолив створення криптографії з відкритим ключем разом з Мартином Геллманом і Ральфом Мерклем.
До того моменту криптографію контролювали американські криптоаналітики через Національне агентство безпеки (NSA). Криптографічні інструменти вважалися зброєю згідно з законом про регулювання озброєнь, «поряд із танками та бомбардувальниками», писав Леві.
Доступ звичайних громадян до технологій приватності «військового рівня», таких як криптографія з відкритим ключем — що дозволяло інформацію зберігати без довіри та безпечно передавати через ненадійні мережі — був сміливим актом непокори заради особистої свободи. Боротьба проти урядового тиранії.
Криптографія з відкритим ключем стала основою сучасного Інтернету, захищаючи електронні листи, банківські рахунки, взаємодії на сайтах, багатьох інших онлайн-справ і, звичайно, біткоіни кожного.
Як писав пізніше автор «Криптоаналітиків» Девід Кан, криптографія з відкритим ключем була «найреволюційнішою новою концепцією в цій області з часів… Відродження».
Сато́ші, це ти?
В той же час науковці MIT Рівест, Шамір та Адлеман розробили окремий метод з відкритим ключем, RSA, який мав набагато більший потенціал, ніж стандарт шифрування даних, створений урядом, який взагалі не використовував відкриті ключі.
Стаття WIRED також детально описувала труднощі криптографа Філа Циммермана внаслідок його винаходу Pretty Good Privacy (PGP) — потужної безкоштовної альтернативи RSA, яка використовувала запатентовану технологію RSA без дозволу.
Циммерману довелося докласти неабияких зусиль для створення PGP, пропустивши п`ять платежів за іпотеку і «підходячи на мить» до втрати свого дому. Але він не продавав програмне забезпечення — він просто випустив його у вільний доступ (інтернет-форуми), «як тисячі насіння кульбаб, що летять на вітрі», писав він.
Проте уряд США зробив Циммермана ціллю кримінального розслідування за експорт боєприпасів без ліцензії, яке ще тривало на той час, коли була опублікована стаття WIRED.
Через два роки Циммерман опублікував увесь код PGP у твердій обкладинці, випущеній MIT Press — дозволяючи будь-кому у світі створити власні технології приватності.
Експорт книг — це право, закріплене Першою поправкою, яке повинно переважати будь-які обмеження на експорт криптографічного програмного забезпечення. Розслідування зрештою було закрито, і ФБР не висунуло жодних звинувачень.
Сказати, що без кіберпанків не могло б бути біткойнів — це серйозне перебільшення. Сато́ші Накамото, можливо, сам може бути під одним з багатьох масок, представлених у статті WIRED.
Ось настільки глибокі паралелі: у кількох місцях у творчості Леві можна легко підставити терміни, пов’язані з біткойном, у будь-яку кількість речень, які описують боротьбу за доступну криптографію:
- «Діффі усвідомив, що рішення полягає в децентралізованій системі, в якій кожна людина має буквально ключ до власної фінансової приватності».
- «В уявленні кіберпанка криптовалюта надто важлива, щоб залишати її урядам або навіть благополучним компаніям».

Атоміко 3: нові можливості для токенізації літію в гаманцях Yoroi та Lace.io на Cardano
Атоміко 3 тепер у гаманцях Yoroi та Lace.io, що підвищує зручність управління токенами літію на Cardano. Це зміцнює DeFi-екосистему та робить інвестування безпечнішим. 🚀💰🔗

Марко Санторі став партнером Pantera Capital для розвитку криптопортфеля та регуляторних ініціатив
Марко Санторі, колишній юркерівник Kraken, став партнером Pantera Capital, аби сприяти регуляціям та розвитку криптопортфеля. 🚀💼🌐💡

Втома ринків: Тарифна драма, промова Пауела та крах токена OM
Тиждень приніс хаос на ринках: Біткоїн стабільний, але крах токена OM шокував криптоінвесторів. Пауел і Трамп вчергове додають невизначеності. 💔📉🔍💰📈

Тоні Спарк: Від SHIB до Крипто-Імперії через NFT та консультації в блокчейн-іграх
Тоні Спарк, від інвестування у SHIB до створення імперії в криптоіндустрії, розвиває проекти, включаючи JRNY Club та BlockNews.com. 🎮💰 Його успіх і колекція НФТ оцінюються у 41 млн доларів. 🌐💎